Wiedzę konieczną do współpracy z Arabią gromadził już przed ponad 200 laty Wacław hr. Rzewuski. Podróżując po bezdrożach Półwyspu Arabskiego, badając realia arabskich ziem, budując kontakty i wzajemny szacunek z jego mieszkańcami, a także realizując transakcje handlowe. Kierując się przy tym myślą, którą zawarłem w motcie mojej książki — „Arabia Incognita. Raport polskiego ambasadora”. Została ona dedykowana „Tym, którzy widzą nie tylko na jedno oko, mówią nie tylko jednym językiem, a rzeczy nie są dla nich wyłącznie czarne i białe. Tym, którzy wyciągają do innych ludzi otwartą dłoń”.
Swoje szanse w Arabii Saudyjskiej znajdowała również świeżo odrodzona II Rzeczpospolita. Później nastąpiła jednak pustka, którą oba kraje zaczęły zapełniać dopiero w momencie transformacji ustrojowej w Polsce.
Złożenia listów uwierzytelniających królowi Fahdowi, Dżedda, 25.04.2000 fot. archiwum prywatne autora
Od czasu mojej misji w Rijadzie, jako pierwszego ambasadora RP, próbujemy nadrobić stracony czas. Proces budowy relacji na miarę możliwości i aspiracji wciąż wymaga jednak przyspieszenia, nowych inicjatyw i ukierunkowanie na przyszłość. Tym bardziej, że zmienia się świat, a Królestwo stało się naszym strategicznym partnerem i filarem bezpieczeństwa energetycznego.
Portal Future Arabia jest inicjatywą bardzo potrzebną, przybliżającą saudyjskiego partnera i realia transformującego się Królestwa, zmieniające się w oszałamiającym tempie.
Musimy za nim nadążyć. Trzymam mocno kciuki za powodzenie projektu.
Krzysztof Płomiński*
* Krzysztof Andrzej Płomiński polski dyplomata, urzędnik państwowy, politolog. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku (1990–1996) i pierwszy polski ambasador w Arabii Saudyjskiej (1999–2003). Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w MSZ oraz urzędnik placówek dyplomatycznych w Libii i Jordanii. Ekspert w sprawach bliskowschodnich.