W minionym czasie Arabia Saudyjska przeprowadzała przegląd i ocenę projektów realizowanych w ramach programu Vision 2030. Najprawdopodobniej zmienią się budżety oraz priorytety niektórych inwestycji. Decyzje podjęte przez Publiczny Fundusz Inwestycyjny Królestwa zostały zaakceptowane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).
Na restrukturyzację prac wpływają między innymi zmiany związane z próbą odejścia KAS od gospodarki polegającej na paliwach kopalnych. Według MFW wzrost ekonomiczny Arabii Saudyjskiej spadł w tym roku o prawie jeden punkt procentowy z 2,6 do 1,7 procent w porównaniu do poprzedniej prognozy. Oprócz zmian związanych z wydobyciem ropy, wpływ ma również niestabilna sytuacji polityczna regionu ze względu na ataki Izraela na strefę Gazy oraz napaści na statki handlowe na Morzu Czerwonym i w Kanale Sueskim.
Dyrektor departamentu Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej MFW Jihad Azour wydaje jednak pozytywną ocenę ogólnej sytuacji Królestwa, zaznaczając, że sektory gospodarki niezwiązane z wydobyciem paliw wciąż rosną. W Arabii Saudyjskiej poprawia się również sytuacja na rynku pracy. Przykładowo dzięki realizacji programu Vision 2030 spadło bezrobocie, a zatrudnienie kobiet się podwoiło.
Zdjęcia: Visitsaudi.com, pixabay