Zakończył się największy na świecie hackathon Absher Tuwaiq, który przeprowadzono w ramach konferencji Absher 2025 pod patronatem ministra spraw wewnętrznych księcia Abdulaziza ibn Sauda ibn Najifa ibn Abdulaziza.
Konkurs zorganizowany przez saudyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Akademią Tuwaiq trwał od 11 do 13 grudnia i zgromadził cztery tysiące saudyjskich programistów z całego kraju. Zadaniem uczestników było opracowanie aplikacji z kilku kategorii — m.in. sztuczna inteligencja, cyfrowa tożsamość, bezpieczeństwo, internet przedmiotów (IoT) — przydatnych w cyfrowej transformacji Królestwa Arabii Saudyjskiej. Na trzydniowy hackathon składały się dyskusje ekspertów, warsztaty prowadzone przez międzynarodowe organizacje oraz imprezy towarzyszące, w tym ceremonie wręczenia nagród i loterie dla uczestników.
Hackathon zakończył się ogłoszeniem zwycięskich zespołów, które otrzymały nagrody o łącznej wartości wynoszącej ćwierć miliona dolarów, w tym dotację w wysokości 120 tysięcy dolarów od Narodowego Programu Rozwoju Techniki (National Technology Development Program, NTDP).
fot. Saudyjska Agencja Prasowa