Następczyni ambasadora Królestwa Arabii Saudyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej, Saada S. Al-Saleha, którego pełna sukcesów kadencja zakończyła się w czerwcu 2025 r., rozpocznie misję w roku o szczególnej wadze dla „obu zaprzyjaźnionych państw i narodów”, czyli jubileuszu 30-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych. Wprawdzie oficjalnie zostały one zainaugurowane 3 maja 1995 r., ale ich dobre tradycje sięgają lat 30. XX wieku. Wizyta w 1932 r. ówczesnego ministra spraw zagranicznych Królestwa, księcia Faisala Bin Abdulaziza Al-Sauda w Warszawie, została uznana za symboliczne rozpoczęcie nowego rozdziału we wzajemnych relacjach, którego ukoronowaniem stały się obchody „Jubileuszu 90 lat Przyjaźni i Dialogu” w 2022 r.
Poziom kontaktów oraz współpracy dwustronnej w wymiarze politycznym i gospodarczym po trzech dynamicznych dekadach od nawiązania stosunków dyplomatycznych przełożył się na status „strategicznie ważnych”, co można także uznać za kolektywny sukces obu misji oraz ich szefów. Pani ambasador Enass A. Al-Shahwan, jako szósta szefowa misji w Warszawie i pierwsza kobieta na tym stanowisku, z pewnością skorzysta z tego bogatego dziedzictwa. Możliwe, że nawet zdyskontuje sukcesy poprzedników.
Zapisała się już w historii saudyjskiej dyplomacji jako pierwsza kobieta nominowana na stanowisko ambasadorskie spośród korpusu saudyjskiej służby zagranicznej oraz trzecia kobieta w tej roli, wypełniając misję w Szwecji i na Islandii w latach 2021–25. Jej poprzedniczkami w rolach wysłanniczek Królestwa były wybitne kobiety pionierki, orędowniczki zaangażowania kobiet w życiu politycznym i gospodarczym oraz działaczki na rzecz praw człowieka — księżniczka Reema bint Bandar bin Sultan Al-Saud jako ambasador w Stanach Zjednoczonych od 2019 r. oraz Amal Yahya Al-Moallimi jako ambasador w Norwegii w latach 2020–23 i w Kanadzie od 2023 r. Obecnie Arabię Saudyjską reprezentuje łącznie pięć kobiet ambasadorek, w tym od 2023 r. także Haifa Al-Jadea jako szefowa Delegatury KAS przy UE i Europejskiej Wspólnocie Energii Atomowej oraz Nasreen bint Hamad Al-Sheibel — zawodowa dyplomatka, ambasador w Finlandii.
Pani Enass A. Al-Shahwan jest zawodową dyplomatką. Służbę w resorcie spraw zagranicznych rozpoczęła w 2007 r. po zakończeniu z sukcesem postępowania kwalifikacyjnego w grupie 15 kobiet. W 2008 r. została delegowana do ambasady KAS w Canberze, gdzie dodatkowo podjęła i ukończyła studia na dwóch kierunkach, uzyskując tytuł magistra stosunków międzynarodowych Australian National University oraz studiów informatycznych Griffith University. Jej kompetencji dopełniły szkolenia dla liderów: Future Leaders Program MSZ KAS, którego 1. edycję ukończyła w 2017 r. oraz Emerging Leadership Program na Uniwersytecie Harvarda. Swoje kwalifikacje wykorzystała, prowadząc wykłady z zakresu stosunków międzynarodowych, w tym dla młodych dyplomatów. Jej kompetencje oraz zaangażowanie zostały zauważone i docenione. Powierzono jej funkcje kierownicze i doradcze; kierowała Departamentem ds. politycznych i ekonomicznych, a następnie objęła funkcję doradczyni wiceministra spraw zagranicznych ds. politycznych. W ramach służbowego portfolio przygotowywała dokumenty strategiczne; brała też udział w forach regionalnych i międzynarodowych, jak Zgromadzenie Ogólne ONZ w Nowym Jorku i sesje Rady Praw Człowieka w Genewie.
Ambasadorka jest przedstawicielką nowej generacji, która wypełnia zadania na miarę wyzwań współczesnego świata, jak też wdrażanej od 2016 r. ambitnej strategii narodowej Vision 2030, ogłoszonej i osobiście nadzorowanej przez księcia Mohammeda bin Salmana Al-Sauda, następcę tronu i premiera KAS. Jednym z filarów Wizji 2030, której przyświeca dynamiczny rozwój społeczny i gospodarczy, jest także women’s empowerment, czyli aktywizowanie kobiet, które „stanowią przecież płowę społeczeństwa”. Historia sukcesu Enass A. Al-Shahwan jest tego znakomitym przykładem. Sama pani ambasador z uznaniem odnosi się do strategii promowania kobiet przez saudyjskie MSZ „pioniera w skali krajowej”, określając ją jako „bezprecedensową fazę emancypacji kobiet”, w tym dzięki osobistemu zaangażowaniu byłego ministra SZ, śp. księcia Sauda Al-Faisala Al-Sauda oraz obecnego, księcia Faisala bin Farhana Al-Sauda. Oczekuje również, że więcej kobiet będzie podążało jej śladem, podkreślając rolę najwyższych władz w tworzeniu ekosystemu sprzyjającego wykorzystaniu ich potencjału.
Podczas zaprzysiężenia na stanowisko ambasadora, w obecności króla Salmana bin Abdulaziza i następcy tronu, księcia Mohammeda bin Salmana, dziękowała za „królewskie zaufanie”. Pani Enass A. Al-Shahwan cieszy się zaufaniem władz państwowych i rządowych, co stwarza okoliczności sprzyjające realizacji jej misji w naszym kraju. Rolą dyplomacji jest bowiem „budowanie mostów między zaprzyjaźnionymi państwami i narodami”, co z perspektywy mojego ponad 25-letniego doświadczenia zawodowego, w tym kilkunastu lat na stanowisku ds. relacji Polski ze wszystkimi krajami Rady Współpracy Państw Zatoki (Gulf Cooperation Council, GCC), oznacza intensywną i kreatywną pracę przy organizacji wizyt państwowych, rządowych, prac komisji dwustronnych, misji gospodarczych, etc.
Cieszę się także, że dzięki poparciu kierownictwa MSZ, w tym ówczesnej wiceminister ds. globalnej polityki ekonomicznej, promocji i kultury, Beaty Stelmach oraz doskonałej współpracy z obiema placówkami, możliwa była realizacja moich inicjatyw – pierwszej ekonomicznej misji polskich kobiet do Dżuddy i Rijadu w 2012 r., która stworzyła okazję do spotkań z saudyjskimi pionierkami biznesu, w tym ich ikoną Lubną S. Al-Olayan, ówczesną dyrektor generalną Olayan Financing Company, a na zasadzie wzajemności — wizyty wpływowych saudyjskich kobiet w Warszawie. Agenda wizyty globalnej filantropki księżnej Ameery Al-Taweel oraz Fatin Bundagji, członkini Izby Handlu w Dżuddzie i małżonki Konsula Honorowego RP w Dżuddzie, przy okazji udziału w Kongresie Kobiet w 2012 r. i 2013 r., była okazją do spotkań z pierwszą damą, małżonką premiera, marszałek sejmu, prezydent m.st. Warszawy, prezes PAH i wielu innych osobistości.Kontakty między środowiskami kobiet polskich i saudyjskich mają więc ugruntowane tradycje i mogą być znakomitą platformą do intensyfikacji współpracy, także dzięki wsparciu pani ambasador.
Z racji kompetencji i doświadczenia Pani ambasador, można uznać, że będzie ona aktywnie łączyć różne środowiska, wizytować tradycyjnych i nowych partnerów współpracy oraz stwarzać warunki dla rozwoju wzajemnych inicjatyw. Saudyjska placówka w Warszawie pełni bowiem rolę swoistego centrum gościnności, w tym dla polskich przyjaciół, zaangażowanych w rozwój współpracy w różnych dziedzinach. Z ciekawością i życzliwością wypatrujemy więc przybycia Pani Ambasador Enass A. Al-Shahwan do Polski, której kadencja zapowiada aktywne i dynamiczne działania, z korzyścią dla obu stron.
Klaudia Lach*
*Klaudia Lach – dyplomatka z ponad 25-letnim stażem w MSZ, arabistka i islamistka, ekspertka ds. Bliskiego Wschodu i Zatoki Perskiej. Konsul RP w Kuwejcie (2002–2004) i szefowa Wydziału Polityczno-Ekonomiczno-Konsularnego Ambasady RP w ZEA (2014–2017), kierowała placówką w Abu Zabi jako chargé d’affaires a.i. RP – jako pierwsza kobieta na tych stanowiskach w regionie GCC. Zaangażowana w dialog międzykulturowy, mentorka w inicjatywach na rzecz kobiet, w tym w dyplomacji.
© Future Arabia