Portal Future Arabia, dzięki patronatowi medialnemu, był blisko warszawskich wydarzeń związanych z forum. Dzięki temu mogliśmy bezpośrednio porozmawiać z uczestnikami, zarówno z polskiej, jak i z saudyjskiej strony.
W wywiadzie udzielonym naszemu portalowi w gorącej atmosferze panującej w kuluarach forum, prezes Federacji Saudyjskich Izb Pan Hassan Al-Huwaizi podzielił się swoimi oczekiwaniami, z którymi przybył do Polski.
Saudyjscy goście w Hotelu Raffles zostali podjęci kolacją wydana na cześć Federacji Saudyjskich Izb. W spotkaniu ze strony polskiej, oprócz przedstawicieli biznesu, wzięli udział m.in. wiceminister spraw zagranicznych RP Andrzej Szejna oraz podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów Paweł Karbownik.
Drugiego dnia wizyty goście zostali przyjęci w Ministerstwie Cyfryzacji przez wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego. Rozmawiano o możliwościach jakie daje cyfryzacja oraz o płaszczyznach współpracy w tej dziedzinie pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską.
Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras przyjął delegację Federacji Saudyjskich Izb nie w ministerstwie, ale w miejscu bardziej charakterystycznym i odpowiadającym randze wydarzania: na naszym Stadionie Narodowym. Goście będąc pod wrażeniem obiektu, żywo dyskutowali na tematy związane ze współpracą badawczą w dziedzinie sportu i turystyki.
Następne kroki delegacja Federacji Saudyjskich Izb z prezesem Hassanem Al-Huwaizim skierowała do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie spotkała się z wiceministrem Andrzejem Szejną, który w ministerstwie zajmuje się problematyką bliskowschodnią.
Kolejny dzień to rozmowy w Ministerstwie Obrony Narodowej. Sekretarz stanu Paweł Bejda odpowiadał na pytania Saudyjczyków, którzy z dużym zainteresowaniem badali możliwości nawiązania współpracy inwestycyjnej w obszarach wojskowości.
Kolejny cel napiętego terminarza delegacji to stosunkowo nowe, istniejące od czterech lat Ministerstwo Rozwoju i Technologii, zajmujące się interesującymi Saudyjczyków działami administracji rządowej: budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem. Wiceminister Michał Jaros rozmawiał z gośćmi, który byli zainteresowani głównie możliwościami inwestycji w technologię i współpracę w dziedzinie infrastruktury cyfrowej, sztucznej inteligencji i startupów.
Podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa Saudyjczycy zwrócili uwagę na bardzo duża potrzebę bezpieczeństwa żywieniowego swojego kraju. Ze względu na warunki naturalne i pustynny charakter to bardzo istotny element będący przedmiotem szczególnej troski rządzących. Polska jako duży producent dobrej jakościowo żywności interesuje ich szczególnie. Rozmowy dotyczyły rolnictwa, hodowli, przetwórstwa — goście dopytywali o możliwości handlowe dotyczące konkretnych artykułów: drobiu, owoców, warzyw. Ponadto Saudyjczycy interesowali się możliwościami inwestowania w polskie rolnictwo.
Po intensywnych rozmowach z przedstawicielami polskiego rządu, i obradach Forum Biznesu, wszyscy byli zgodni: długo wyczekiwana wizyta okazała się sukcesem. Frekwencyjnym, organizacyjnym oraz, co najważniejsze, integracyjnym. Najważniejszy cel, określony przez organizatorów – wzajemne poznanie się i nawiązanie dobrych relacji został osiągnięty.
Zainteresowanie polskich przedsiębiorców było ogromne. Stosunek firm z Polski do tych z Królestwa wynosił 5:1. Goście z Arabii byli pod dużym wrażeniem frekwencji, która, gdyby nie pojemność hotelu Sheraton, mogła być jeszcze większa. Jak powiedział naszemu serwisowi przewodniczący Polsko-Saudyjskiego Forum Biznesu Andrzej Szumowski został pobity rekord zainteresowania. Wielu chętnych musiało odejść z kwitkiem ze względu na techniczne ograniczenia.
Kontakty nawiązane, co dalej?
„Dalsze kroki, to według bliskowschodnich obyczajów – to co najważniejsze w tamtejszych relacjach biznesowych – nabranie wzajemnego zaufania. Saudyjczycy z naszego punktu widzenia prowadzą biznes w sposób specyficzny. Kupić, sprzedać – oczywiście tak, ale to nie jest najważniejsze. Podstawową kwestią jest partnerstwo. Na zbudowaniu tego elementu powinni skoncentrować się polscy przedsiębiorcy” — mówi Andrzej Szumowski.
Doskonale znający realia stosunków polsko-saudyjskich pierwszy polski ambasador w Arabii Saudyjskiej Krzysztof Płomiński stwierdza:
„Forum pokazało, że dzięki wysiłkom wielu instytucji i zaangażowanych osób relacje polsko-saudyjskie osiągnęły w minionych latach poziom i bazę umożliwiające zdecydowane przyspieszenie” – Krzysztof Płomiński.
Również podczas oficjalnych spotkań w ministerstwach, przy współudziale przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej i Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu panował dobry, sprzyjający rozmowom klimat. Główne obszary zainteresowania gości to: sztuczna inteligencja, energetyka, górnictwo, ale także budownictwo w zakresie tworzenia infrastruktury turystycznej.
Poznawanie naszego kraju jest udziałem coraz większej liczby turystów z Półwyspu Arabskiego. Tatry z Zakopanym na czele podbiły ich serca, teraz czas na inne, równie egzotyczne dla saudyjskich gości rejony: Mazury, Wielkopolska, Dolny i Górny Śląsk, czy Podlasie, gdzie, doskonale zintegrowana od wieków, żyje mniejszość muzułmańska.
Spotkanie Polsko-Saudyjskiej i Saudyjsko-Polskiej Rad Biznesu, które miało miejsce w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej, podczas którego obie rady miały okazję zaprezentować swoje spojrzenia na dalszą współpracę zakończyło się zobowiązaniem opracowania agendy wspólnych działań. Padła deklaracja, o rozszerzeniu składu „polskiego” organu o kolejne dziedziny gospodarki, a także obietnica dokładnego zewidencjonowania już działających podmiotów. Ponadto dostrzeżono potrzebę organizacji cyklicznych szkoleń i seminarium dla polskich firm z zakresu prawa handlowego oraz, co nie mniej ważne, zagadnień kulturowych.
Jak ocenił te rozmowy przewodniczący Szumowski?
„Rzeczowe, konkretne, wyczuwało się pozytywne nastawienie. Podkreślano, że politycy tworzą klimat, a teraz biznes musi wziąć sprawy w swoje ręce. Obie rady dały dobry impuls do dalszych działań. My mamy zegarki, Saudyjczycy mają czas!” – podsumował w swoim stylu Andrzej Szumowski.
Według naszych informacji saudyjscy goście wyjeżdżali zadowoleni i zaskoczeni dobrym przyjęciem i ogromną ciekawością przedsiębiorców.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, ze następne spotkanie planowane jest w lecie przyszłego roku w Janowie Podlaskim, podczas Dni Konia Arabskiego.
Zespół Future Arabia zmobilizował wszystkie siły, aby przekazać atmosferę i zrelacjonować to historyczne wydarzenie gospodarcze czytelnikom w Polsce i Arabii Saudyjskiej.
Sebastian Nanasik
Foto & Video © Future Arabia