Rijad przywitał polski samolot salwą wodną i zapewniam, że nie było obaw o oblodzenie kadłuba. Nie mniej ciepłe było powitanie w saloniku VIP, w podobnym co na lotnisku Chopina formacie.
Ambasador Rostek zapytał mnie, czy przed 20 laty podczas mojej misji w Królestwie marzyłem o takiej chwili. Oczywiście! Tyle że wówczas było to niemożliwe.
Dzisiaj sytuacja jest inna. W Arabii Saudyjskiej kupujemy połowę potrzebnej nam ropy – za 7,5 miliarda USD. Mamy duży deficyt w bilansie handlowym – wartość naszego eksportu to 900 milionów dolarów. Trzeba więcej zarabiać, a bezpośrednie połączenie trzy razy w tygodniu powinno wesprzeć nasze firmy coraz bardziej aktywne w tej części świata i ożywić turystykę. Saudyjczycy, otwierając się na świat, traktują ten sektor jako część strategii rozwoju i przemian obyczajowych. A ofertę mają przebogatą. O naszej nie muszę wspominać.
Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, gdzie jestem ekspertem ds. Bliskiego Wchodu, nie mogło pominąć szczególnej okazji, by skorzystać z zaproszenia Centrum Króla Faisala, noszącego imię władcy, który był z wizytą w Warszawie w 1932 roku. Pod kierownictwem prezes Małgorzaty Bonikowskiej przeprowadziliśmy wielogodzinne owocne rozmowy w saudyjskim centrum oraz z analitykami dwóch innych wiodących prywatnych think-tanków specjalizujących się w problematyce międzynarodowej. Analiza będzie zaprezentowana w publikacjach CSM. Dodam, że wśród naszych rozmówców był profesor, z którym w 2002 współpracowałem przy organizacji pierwszego w historii polsko-saudyjskiego sympozjum.
Przy okazji nasza delegacja skorzystała z fragmentów programu Study Tour LOT w Rijadzie i… na końcu świata (hafat al-alam) – słynnej skarpie w głębi pustyni opadającej na 1100 metrów. Do tego miejsca nie dotarł nawet hrabia Rzewuski podczas podróży po tych terenach ponad 200 lat temu. O pełniejszym wykorzystaniu jej imponującej dokumentacji i rysunków rozmawialiśmy również z saudyjskimi partnerami.
Cóż, nowa droga otwarta! Trzymajmy kciuki, by podróżowało się nią bez przeszkód. Niech dobrze służy wzajemnym interesom obu połączonym strategicznym partnerstwem krajom!
Krzysztof Płomiński*
Zdjęcia: autor © Future Arabia
* Krzysztof Andrzej Płomiński – polski dyplomata, urzędnik państwowy, politolog. Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku (1990–1996) i pierwszy polski ambasador w Arabii Saudyjskiej (1999–2003). Dyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w MSZ oraz urzędnik placówek dyplomatycznych w Libii i Jordanii. Ekspert Centrum Stosunków Międzynarodowych. Doradca dyplomatyczny Krajowej Izby Gospodarczej.