Głównym celem wizyty objętej oficjalnym patronatem Ministra Spraw Zagranicznych RP, Radosława Sikorskiego było nawiązanie i wzmocnienie współpracy między przedsiębiorczyniami oraz badaczkami z Polski i z Królestwa Arabii Saudyjskiej. Ponadto delegacja miała na celu wymianę doświadczeń oraz rozwój kooperacji z liderkami z Arabii Saudyjskiej w zakresie innowacji, edukacji, gospodarki i handlu.
Grupie przewodniczyła Henryka Bochniarz – była minister przemysłu i handlu, współtwórczyni i liderka Konfederacji Lewiatan, założycielka Kongresu Kobiet. Za inicjatywę wizyty w Królestwie Arabii Saudyjskiej odpowiadała natomiast Agnieszka Klimczak, autorka książki „Biznes po arabsku” i właścicielka firmy konsultingowej Iddeni. Agnieszka Klimczak od wielu lat prowadzi interesy z partnerami w Arabii Saudyjskiej, obala panujące stereotypy, a swoją pasją do regionu i do samej Arabii Saudyjskiej inspiruje kolejne osoby.
Pobyt delegacji rozpoczął się od wizyty w ambasadzie polskiej w Rijadzie i spotkania z ambasadorem RP Robertem Rostkiem. To właśnie ambasada Rzeczypospolitej Polskiej udzieliła wsparcia podczas organizacji pobytu grupy polskich kobiet w Arabii Saudyjskiej.
Jedne z najważniejszych konsultacji miały miejsce w Digital Cooperation Organization, gdzie delegacja, której towarzyszył Robert Rostek, spotkała się z sekretarz generalną DCO Deemą Al Yahyą. Podczas rozmów podjęto tematy wymiany informacji i doświadczeń w zakresie wzmocnienia pozycji kobiet w biznesie, nauce i kulturze zarówno w Królestwie Arabii Saudyjskiej jak i w Polsce.
Spotkanie integracyjne odbyło się w galerii sztuki Synergy, gdzie Polki podczas warsztatów artystycznych mogły pogłębić relacje z Saudyjkami.
Panie odwiedziły również King Abdulaziz City for Science and Technology w Rijadzie, gdzie delegacja miała sposobność rozmawiać z kobietami, które wyznaczają kierunki rozwoju techniki w Arabii Saudyjskiej. Wizyta w Federation of Saudi Chambers była natomiast okazją do dyskusji, której tematem było pogłębienie relacji biznesowych pomiędzy przedsiębiorstwami z obydwu krajów.
W ramach podróży fundacja Al Haddya z Rijadu zapewniła uczestniczkom wsparcie ze strony przewodników turystycznych, którzy przedstawili historię Arabii Saudyjskiej, opowiedzieli o jej dziedzictwie i oprowadzili po najatrakcyjniejszych miejscach w stolicy, takich jak twierdza Masmak, pałac Murabba, Muzeum Narodowe i Ad-Dirijja.
Ponadto grupa wykorzystała okazję, aby obejrzeć w Rijadzie mecz WTA najlepszej polskiej tenisistki — Igi Świątek.
Warto podkreślić, że podtrzymywanie kontaktów biznesowych między Arabią Saudyjską a Polską stało się ostatnio łatwiejsze dzięki bezpośrednim lotom z Rijadu do Warszawy, obsługiwanym przez Polskie Linie Lotnicze „LOT”.
Wyjazd okazał się owocny – uczestniczki przekonały się o możliwościach współpracy z saudyjskimi podmiotami oraz, jak bardzo gościnni są Saudyjki i Saudyjczycy.
Współpraca: Agnieszka Klimczak
Zdjęcia w galerii: archiwum prywatne uczestniczek wyjazdu