Diugoń przybrzeżny zwany również piersiopławką jest zagrożonym wyginięciem ssakiem morskim, który stanowi wskaźnik bioróżnorodności fauny w ciepłych wodach przybrzeżnych Arabii Saudyjskiej. Ten osiągający trzy metry najbliższy współczesny krewny wytępionej przez człowieka syreny morskiej jest jedynym przetrwałym przedstawicielem diugoniowatych. Uważa się, że występowanie tego gatunku świadczy o dobrej kondycji ekosystemu morskiego.
Podczas zakończonego właśnie Tygodnia Ochrony Środowiska w Arabii Saudyjskiej ośrodek National Center for Wildlife zaprezentował najnowsze badania i przeprowadził programy edukacyjne, podkreślając istotną rolę diugoni w morskim ekosystemie i znaczenie ochrony ich siedlisk. Centrum zaprezentowało również nowoczesne metody śledzenia tych ssaków służące badaniu zagrożonego gatunku i jego migracji.
Warto wspomnieć, że w 2013 roku Królestwo Arabii Saudyjskiej podpisało umowę o ochronie piersiopławek i ich siedlisk oraz wzięło udział w inicjatywach takich jak Rok Diugonia Przybrzeżnego na Pacyfiku, rozpoczęty w 2011 roku.
fot. Saudyjska Agencja Prasowa