Przywódcy, darczyńcy, pracownicy organizacji humanitarnych i eksperci z całego świata spotkali się 24 lutego w Rijadzie, aby omówić wyzwania stojące przed instytucjami niosącymi pomoc humanitarnej, podała Saudyjska Agencja Prasowa.
Czwarte Międzynarodowe Forum Pomocy Humanitarnej w Rijadzie, zorganizowane przez Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana, odbywa się w związku z 10. rocznicą założenia agencji pomocowej — KSrelief. Programy tej organizacji dotyczą m.in. kwestii bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia, warunków sanitarnych, schronienia, edukacji, telekomunikacji i logistyki. Od 2015 roku KSrelief wdrożyła 3355 projektów o wartości ponad 7,3 miliarda dolarów w 106 krajach, we współpracy z wieloma partnerami lokalnymi, regionalnymi i międzynarodowymi. Większość wsparcia trafiła do Jemenu (4,3 mld USD), Syrii (391 mln USD), Palestyny (370 mln USD) i Somalii (227 mln USD).
Dwudniowe wydarzenie składające się 21 sesji, w których bierze udział 132 prelegentów posłuży jako punkt wyjścia do opracowania innowacyjnych programów pomocy humanitarnej. Inicjatywy te inspirowane najnowocześniejszymi zdobyczami techniki mają poprawić skuteczność działań humanitarnych i zapewnić optymalne wykorzystanie zasobów.
Forum stanowi również okazję do wezwania globalnej społeczności darczyńców do zapewnienia niezbędnego wsparcia finansowego dla programów humanitarnych, przyspieszenia reagowania kryzysowego oraz zajęcia się pilnymi apelami humanitarnymi. Na górze listy znalazły się Gaza, Sudan, Syria, Birma, Jemen, Ukraina, Afganistan, Kongo i Kolumbia.
W ramach imprezy obył się również hackaton „Sztuczna inteligencja w służbie pomocy humanitarnej” zorganizowany przez KSrelief we współpracy z Uniwersytetem Alfaisal. Misją konkursu jest opracowanie programów bazujących na sztucznej inteligencji w celu sprostania wyzwaniom humanitarnym w dziedzinie opieki zdrowotnej.
Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) stwierdził, że pod koniec czerwca 2024 r. co najmniej 122,6 mln osób na świecie zostało przymusowo przesiedlonych w wyniku prześladowań, konfliktów, przemocy, łamania praw człowieka lub wydarzeń poważnie zakłócających porządek publiczny.