Arabia Saudyjska zrobiła milowy krok w stronę nowoczesnej mobilności, wprowadzając na rynek swoją pierwszą krajową markę pojazdów elektrycznych – Ceer. To przedsięwzięcie stanowi element większej strategii Public Investment Fund (PIF), który konsekwentnie inwestuje w rozwój krajowego sektora motoryzacyjnego i mobilności. Dzięki temu, kraj ma szansę stać się światowym liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii motoryzacyjnych, a także stworzyć tysiące miejsc pracy oraz znacząco przyczynić się do wzrostu PKB niezwiązanego z ropą naftową.
Wprowadzenie marki Ceer to tylko jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez PIF. Fundusz aktywnie wspiera również Narodową Akademię Motoryzacji i Pojazdów (NAVA), która ma na celu kształcenie specjalistów potrzebnych w rozwijającym się sektorze.
PIF dąży do realizacji celów saudyjskiej Wizji 2030, której jednym z kluczowych założeń jest dywersyfikacja gospodarki. Inwestycje funduszu obejmują współpracę z amerykańską firmą Lucid, produkującą samochody elektryczne. We wrześniu Lucid otworzył w Arabii Saudyjskiej swój pierwszy zakład produkcyjny. Ponadto, Ceer przyznał kontrakt na budowę kompleksu pojazdów elektrycznych, który ma stać się wzorem doskonałości przemysłowej na skalę światową. „Ten kompleks będzie punktem odniesienia dla doskonałości przemysłowej w regionie i na świecie” – powiedział Jim DeLuca, dyrektor generalny Ceer.
Arabia Saudyjska wkracza w kolejną fazę rozwoju swojego sektora motoryzacyjnego, skupiając się na rozwoju branży dostawców. Przykłady tego to wspólne przedsięwzięcia PIF z firmą Pirelli w celu produkcji wysokiej jakości opon oraz współpraca z Hyundai Motor Company nad założeniem najnowocześniejszej fabryki samochodów w kraju. Dodatkowo, PIF wspiera rozwój infrastruktury niezbędnej do szerokiego wdrożenia pojazdów elektrycznych. Wspólnie z Saudi Electricity Company, fundusz utworzył spółkę Electric Vehicle Infrastructure Company (EVIQ), która zajmuje się budową infrastruktury szybkiego ładowania na terenie całego królestwa.
Inwestycje PIF nie ograniczają się tylko do produkcji pojazdów. Fundusz angażuje się również w inicjatywy na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, takie jak utworzenie zakładu produkującego akumulatory oraz inwestycje w recykling samochodów po zakończeniu ich cyklu życia. Wspierając nowoczesne technologie i zapewniając atrakcyjne perspektywy zatrudnienia, PIF dąży do zbudowania wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, co dodatkowo sprzyja rozwojowi krajowego ekosystemu motoryzacyjnego.
Czytaj też: LOT otwiera bezpośrednie połączenie między Warszawą a Rijadem
Fot: CHUTTERSNAP / Unsplash