Katar planuje współpracę z kilkoma państwami Unii Europejskiej. Jako jeden z największych eksporterów skroplonego gazu ziemnego na świecie, kraj ten dysponuje imponującym kapitałem, którego część zamierza zainwestować w UE.
Portugalski minister gospodarki, Pedro Reis, niedawno odwiedził Dohę i spotkał się z przewodniczącym Katarskiego Stowarzyszenia Biznesmenów. Rząd Portugalii chciałby, aby lokalne przedsiębiorstwa stały się wykonawcami podczas projektów budowy nowego lotniska, szybkich kolei oraz bloków mieszkalnych. Katarski rząd wyraził wstępne zainteresowanie współpracą, a wkrótce do Portugalii zostanie wysłana delegacja aby poszukiwać cele inwestycyjne.
Przedstawiciele administracji Kataru prowadzą obecnie rozmowy z rządem Niemiec na temat zakupu udziałów w tamtejszym oddziale rosyjskiej grupy energetycznej Rosnieft. Akcje tej rafinerii znajdują się pod zarządem komisarycznym od 2022 roku, kiedy to nałożono embargo na rosyjskie produkty naftowe. W marcu władze naszego zachodniego sąsiada ogłosiły, że oddział Rosnieft w RFN rozpoczął sprzedaż aktywów. Katar już teraz posiada 20 procent udziałów w rosyjskiej spółce.
Katar współpracuje również z Polską. Od 2015 roku importujemy z tego kraju skroplony gaz ziemny. Katarscy inwestorzy są także zainteresowani polskim rynkiem nieruchomości — w 2016 roku spółka Al-Sraiya wykupiła warszawski hotel Westin.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Katar przyciąga globalne firmy
Zdjęcie tytułowe: pixabay