Piątego czerwca w Rijadzie na konferencji Future Of Semiconductors Forum 2024 odbyła się oficjalna inauguracja Centrum. Uniwersytet Nauki i Techniki Króla Abdullaha i Miasto Nauki i Techniki Króla Abdulaziza zostały partnerami inwestycji. Jednym z kluczowych celów programu jest sprowadzenie do Królestwa utalentowanych naukowców. Krajowe Centrum Półprzewodników zamierza zaproponować 25 prestiżowych rezydentur ekspertom z dziedziny projektowania chipów i wyszkolić pięć tysięcy inżynierów w ciągu najbliższych sześciu lat.
Na początku działalności Centrum zostanie postawiony nacisk na produkcję podstawowych chipów, jednak wraz z rozwojem działalność najprawdopodobniej będzie rozszerzona również o półprzewodniki dostosowane do potrzeb wojskowości i sztucznej inteligencji.
Półprzewodniki są obecnie kluczowe dla sektora technologicznego, a zapotrzebowanie na nie wzrasta. Znajdują zastosowanie w produkcji m.in. telefonów, komputerów, urządzeń medycznych i paneli słonecznych. W Stanach Zjednoczonych należą do grupy pięciu najczęściej eksportowanych produktów. Przy dynamicznym rozwoju AI, decyzja o założeniu Krajowego Centrum Półprzewodników jest więc istotna dla rozwoju KAS. Obecnie przewodniczący Centrum Naveed Sherwani potwierdza, że zostały podpisane umowy z trzema firmami, a 10 kolejnych jest zainteresowanych współpracą.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Technologiczna rewolucja w Arabii Saudyjskiej – budowa Przemysłu 4.0 i cyfrowa transformacja