W raporcie przygotowanym przez firmę konsultingową Boston Consulting Group (BCG) Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską zostały sklasyfikowane jako „AI contenders”, co oznacza, że są wśród 32 krajów pozostających w gotowości do przyjęcia AI, choć nie osiągnęły jeszcze statusu pionierów, jak np. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Chiny. Pozostali członkowie Rady Współpracy Krajów Zatoki, czyli Katar, Kuwejt, Oman, Bahrajn, zostały umieszczone w kategorii „AI practitioners”, co wskazuje na rozwijającą się infrastrukturę i inicjatywy, choć o niższym poziomie zaawansowania.
Dokument „GCC AI Pulse: Mapping the Region’s Readiness for an AI-Driven Future” analizuje gotowość krajów Rady Współpracy Krajów Zatoki (GCC), czyli Bahrajnu, Kuwejtu, Omanu, Kataru, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do przyjęcia i wykorzystania technologii sztucznej inteligencji (AI) w kontekście przyszłego rozwoju gospodarczego i społecznego. Wśród mocnych stron regionu w publikacji wymienia się zaawansowaną infrastrukturę cyfrową (ZEA ma 35 centrów danych), wysokie zaufanie obywateli krajów GCC do usług cyfrowych i AI (81-procentowe zadowolenie z cyfrowych platform administracji publicznej), strategiczne inwestycje (Arabia Saudyjska planuje wpływy w wysokości 133,3 mld USD do budżetu w ciągu najbliższych pięciu lat).
Wyniki Zjednoczonych Emiratów Arabskich odzwierciedlają skalę inicjatyw podejmowanych w kierunku sztucznej inteligencji. Świadczy o tym powołanie pierwszego na świecie ministra ds. AI w 2017 roku oraz przyjęcie narodowej strategii AI — strategicznego planu, którego celem światowe przewodnictwo w dziedzinie sztucznej inteligencji do 2031 roku. Ponadto w ZEA znalazło zatrudnienie prawie 7000 specjalistów ds. sztucznej inteligencji i opublikowano około 700 publikacji związanych z AI.
fot. Freepik