Na rynku nieruchomości w Arabii Saudyjskiej odnotowano w bieżącym roku transakcje o wartości około 29 mld USD. Istotnym katalizatorem inwestycji zagranicznych w tej branży jest bez wątpienia program Premium Residency — często nazywany „saudyjską zieloną kartą”. Ta polityka wizowa, umożliwiająca cudzoziemcom długoterminowy pobyt w KAS, jest skierowana do inwestorów, wykwalifikowanych specjalistów i osób zamożnych, które chcą mieszkać, pracować lub prowadzić biznes w Arabii Saudyjskiej na preferencyjnych warunkach.
Jedną z najważniejszych niedawnych zmian w polityce było złagodzenie przepisów regulujących inwestycje zagraniczne w spółki posiadające nieruchomości w Mekce i Medynie. Po ustanowieniu nowego prawa obcokrajowcy mogą mieć udziały w spółkach giełdowych, które są właścicielami nieruchomości w tych świętych dla muzułmanów miastach. Rosnące możliwości lokowania środków w tych ośrodkach wiążą się ze wzrostem popularności, co pociąga za sobą rozwój usług hotelarskich i handlu detalicznego.
Branżę hotelarsko-gastronomiczną uznano za szczególnie obiecującą zwłaszcza w kontekście zbliżających się megaimprez: Expo 2030 i Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2034. Wydarzenia te w połączeniu z postępem w realizacji gigaprojektów, takich jak Kiddija (ang. Qiddiyah) oraz gwałtownym wzrostem turystyki, napędzają popyt w mieniu nieruchomym.
fot. Arabian Business