W poście opublikowanym na platformie X (dawniej Twitter) rzecznik saudyjskiego ministerstwa turystyki Muhammad ar-Rasasimah stwierdził, że wzrost w 2024 roku licencjonowanych obiektów hotelarskich o 89 procent jest efektem wspierania rozwoju turystyki i wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej. Urzędnik dodał również, że boom ten wynika również ze wzmożonego napływu podróżnych i zaangażowania ministerstwa w promowanie światowej klasy hotelarstwa.
Ministerstwo poinformowało, że liczba licencjonowanych hoteli w Mekce pod koniec 2024 roku przekroczyła tysiąc, co oznacza wzrost o 80 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak więc prowincja ta staje się liderem w Królestwie pod względem największej liczby licencjonowanych obiektów i pokoi, podała Saudyjska Agencja Prasowa (Saudi Press Agency, SPA).
fot. VisitSaudi
Zgodnie z ustawą o turystyce i przepisami dotyczącymi zakwaterowania turystów zespoły inspektorów przeprowadzają regularne kontrole różnych obiektów przez cały rok w celu sprawdzenia określonych wymogów i standardów, czytamy w komunikacie SPA.
Usługi hotelarskie rozwijają się również poza znaną z pielgrzymek Mekką. Do końca trzeciego kwartału 2024 r. całkowita liczba licencjonowanych hoteli w całym Królestwie przekroczyła 3950, co oznacza 99-procentowy wzrost w porównaniu z trzecim kwartałem 2023 roku. Liczba certyfikowanych pokoi z kolei wzrosła do 443 000, co stanowi 107-procentowy wzrost w skali rok do roku (wcześniej 214 000).
Przyrost ten jest wynikiem napływu 30 milionów turystów do Arabii Saudyjskiej w 2024 roku (w porównaniu do 27,4 miliona w 2023 roku). W planach KAS jest przyciągnięcie do 2030 r. 150 milionów odwiedzających rocznie, co ma pozwolić na zwiększenie wkładu turystyki w produkt krajowy brutto z 6 do 10 procent.
fot. VisitSaudi