Przewiduje się, że do 2030 roku — dzięki wzrostowi inwestycji i rosnącemu zainteresowaniu branżą — wartość rynku sportowego w Arabii Saudyjskiej osiągnie 22,4 mld USD.
Według analizy przeprowadzonej przez redakcję The Guardian od 2021 r. Królestwo zainwestowało ponad 6 miliardów dolarów w sport. Takie zaangażowanie kapitałowe zaowocowało organizacją wyścigów Formuły 1, zawodów bokserskich i zapaśniczych, turniejów tenisowych, meczów piłki ręcznej, oraz Superpucharów Włoch i Hiszpanii w piłce nożnej. Głównym motorem działań jest Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF), jeden z największych państwowych funduszy majątkowych na świecie, z kapitałem szacowanym na około 700 miliardów euro.
Według raportu opublikowanego przez SURJ Sports Investments od 2019 roku w KAS odbyło się ponad 100 dużych międzynarodowych wydarzeń należących do 40 różnych dyscyplin sportowych. Wzrost ten odzwierciedla cel saudyjskiego programu Vision 2030, którym jest przekształcenie Królestwa w globalne centrum sportu i rozrywki. Według szacunków przychody z tej branży na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej mają wzrosnąć z 4,79 mld USD w 2024 r. do 5,57 mld USD do 2029 r.
Do najważniejszych wydarzeń organizowanych w Arabii Saudyjskiej należą Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA, gonitwy konne Saudi Cup i wyścigi Formuły 1 odbywające się w Dżuddzie. Zwieńczeniem starań KAS była wygrana organizacja Mistrzostw Świata FIFA w 2034 roku.
Zaangażowanie Arabii Saudyjskiej w rozwój sportu jest widoczne w inwestycjach finansowych. W raporcie SURJ podkreślono, że udział sportu w produkcie krajowym brutto wzrósł z 2,4 mld USD w 2016 r. do 6,9 mld USD w 2019 roku. Przewiduje się, że do 2030 r. roczny wkład osiągnie 16,5 mld USD, co stanowi 1,5 procent PKB. Ponadto oczekuje się, że inwestycje sportowe spowodują powstanie ponad 100 000 miejsc pracy w ciągu następnej dekady.
W sporcie odnotowano również zwiększenie wydatków na infrastrukturę, z planami na 2,7 miliarda dolarów na rozwój i renowację obiektów do 2028 roku. Rosnący entuzjazm dla sportu wśród obywateli Arabii Saudyjskiej był kluczowy. Przekłada się to również na poprawę wskaźników aktywności fizycznej Saudyjczyków — obecnie połowa populacji regularnie ćwiczy, podczas gdy jeszcze dziewięć lat temu odsetek ten wynosił 13 procent.
Do zmiany tej przyczyniła się również inicjatywa Federacja Sportu dla Wszystkich, która tylko w 2023 r. spowodowała zaangażowanie ponad 295 000 uczestników w programy społeczne. Wzrosła również aktywność kobiet (o 400 procent od 2015 roku) — obecnie stanowią one 45 procent członków lokalnych klubów sportowych. W 2023 r. zarejestrowano łącznie 97 kobiet trenerów, co oznacza wzrost o 61 procent rok do roku.
Inwestycje Arabii Saudyjskiej w wydarzenia e-sportowe (np. Esports World Cup) i gry cyfrowe to kolejne nakłady finansowe. Kraj przeznaczył 38 miliardów dolarów na elektroniczną rozrywkę — celem jest uzyskanie 13,3 miliarda dolarów z tej branży do 2030 roku.
fot. Freepik, Ádám Urvölgyi — Pixabay