W czwartek ogłoszono, że w Królewskim Rezerwacie Imam Turki bin Abdullah przyjęto narodziny ośmiu cieląt oryksów arabskich. To kluczowy krok w programie hodowlanym rezerwatu.
Oryks arabski, gatunek będący symbolem pustyni i długowieczności, został sklasyfikowany jako “wymarły” na wolności już w latach 70. XX wieku przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Jednakże, dzięki intensywnym wysiłkom na rzecz ochrony i hodowli, sytuacja tego gatunku uległa poprawie. W 1986 roku został on zakwalifikowany jako “zagrożony”, a w 2011 roku był pierwszym zwierzęciem, którego status na Czerwonej Liście IUCN został zmieniony z “krytycznie zagrożonego” na “wrażliwego”.
Według szacunków z 2016 roku, na wolności żyje obecnie około 1220 oryksów na całym świecie, co stanowi względnie niewielką populację. W niewoli, dzięki programom hodowlanym i ochronnym, liczba ta wzrosła do imponujących 7000 osobników. Przyjęcie narodzin ośmiu cieląt oryksów arabskich w Królewskim Rezerwacie Imam Turki bin Abdullah to więc ważny krok w kierunku odbudowy populacji tego zagrożonego gatunku.
Czytaj też: Wielbłądy zdobędą Paryż. Zaangażowanie Arabii Saudyjskiej!
Fot. Chris Stenger / Unsplash