Ochrona środowiska naturalnego to w ostatnich latach priorytet dla wielu państw i organizacji. Także Arabia Saudyjska włącza się w dzialalność tego typu dzięki ciężkiej pracy międzynarodowego zespołu badawczego pod przewodnictwem naukowców z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Króla Abdullaha (KAUST) wykorzystującego technologię NASA.
Do tej pory próbki DNA służące do badania saudyjskich raf koralowych i namorzynów były pobierane pod wodą w standardowy sposób, co przekładało się na problemy z uzyskaniem precyzyjnych wyników badań. Podczas transportu próbek dochodziło bowiem do uszkodzenia części pobranych genów. Naukowcy zaczęli więc poszukiwać sposobów na poprawienie efektywności owego procesu.
Z pomocą przyszły tu rozwiązania wykorzystywane przez NASA do analizy DNA stosowane na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki współpracy naukowców z KAUST z amerykańską Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej możliwe było przeprowadzenie badań nad genami w sposób o wiele bardziej efektywny. Procesy takie, jak ekstrakcja, zagęszczenie i sekwencjonowanie próbek przeprowadzone zostały już w miejscu ich pobrania!
Saudyjska Agencja Prasowa zaznacza, że dzięki zastosowaniu technologii kosmicznych możliwe było pozyskanie nowych, niezwykle cennych informacji dotyczących stanu saudyjskich raf koralowych i namorzynów, co może przyczynić się do zintensyfikowania działań na rzecz ich efektywnej ochrony.
Czytaj też: Saudyjski książę koronny Mohammed bin Salman tworzy fundusz inwestycji publicznych „Alat”
Fot. NEOM / Unsplash