Za pomocą pionowych systemów uprawy i kontroli klimatu saudyjscy naukowcy z instytutu badawczego King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST) opracowali innowacyjną metodę otrzymywania szafranu i jego kwiatów w ciągu zaledwie dziesięciu dni — tradycyjny sposób wymaga od czterech do sześciu tygodni.
fot. Saudyjska Agencja Prasowa
Tego typu systemy otwierają nowe możliwości rozwoju rolnictwa, zwłaszcza upraw pionowych. W 2022 roku ogólnoświatowy rynek kontrolowanych systemów rolniczych wyceniono na ponad 74 mld dolarów, a przewiduje się, że do 2032 roku osiągnie ok 378 mld USD, rosnąc w tempie 18 procent rocznie.
Przedsięwzięcie na celu m.in. uzyskanie zrównoważonego rozwoju środowiskowego i gospodarczego, co ma zwiększyć wydajność lokalnych upraw i obniżyć koszty importu przyprawy. Projekt rolnictwa wertykalnego, który opiera się na sztucznym oświetleniu i nawadnianiu w kontrolowanym środowisku, zapewnia korzyści ekonomiczne i środowiskowych, w szczególności zmniejszenie importu szafranu, lokalizację produkcji oraz optymalizację korzystania z zasobów energii i wody.
fot. Saudyjska Agencja Prasowa
Szafran jest bardzo cenną przyprawą, którego globalna wartość rynkowa w 2021 roku wyniosła 373 mln USD i oczekuje się, że w ciągu pięciu najbliższych lat osiągnie 756 mln USD, odnotowując wysoką roczną stopę wzrostu wynoszącą 8,6 procent w okresie 2022–2030. W ciągu minionego dziesięciolecia import szafranu w Królestwie wyniósł 497 ton suchej przyprawy o wartości szacowanej na 175 milionów dolarów.
fot. Saudyjska Agencja Prasowa